Login (e-mail): Hasło:
Zapamiętaj mnie na tym komputerze:   Przypomnij hasło.  Załóż konto. 

Cisco Certified Network Associate (CCNA)

Kursy dają podstawową wiedzę na temat budowy sieci komputerowych.

W 2007 roku kurs CCNA został podzielony na dwie ścieżki: Discovery i Exploraion. W naszej akademii uczymy według kursy Exploraion, który bazuje na podejściu top-down, czyli dokładnej nauce działania sieci od górnych warstw sieci, schodząc w dół. Ten sposób uczenia jest aktualnie wykorzystywany na wielu uczelniach i uniwersytetach. Kurs oprócz skupienia się na teoretycznym działaniu sieci, daje możliwość praktycznych ćwiczeń w bardzo dobrze wyposażonym laboratorium. Po skończeniu kursu studenci potrafią zaprojektować, wykonać i administrować sieciami w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz mogą pracować w dużych przedsiębiorstwach i u dostawców Internetu. Aktualne materiały są TYLKO w wersji angielskiej.

Do nauczania wykorzystujemy program Packet Tracer przygotowany przez firmę Cisco. Daje on możliwość symulacji sieci i zachowania się jej w określonych sytuacjach. W całej symulowanej sieci można podglądać każdy pakiet, tworzyć nowe połączenia, ustawiać komputery i tworzyć sieci bezprzewodowe.

ccna

Program kolejnych modułów CCNA Exploration:

Network Fundamentals

Po tym module kursanci potrafią użyć modelu sieci, do wytłumaczenia warstw sieci i zasady działania sieci komputerowych, potrafią zaprojektować, policzyć i zastoswować odpowiednie maski podsieci i adresy IP w sieci. Dodatkowo potrafią zbudować sieci używając przełączników i ruterów. Mają też podstawową wiedzę na temat okablowania i łączenia urządzeń. Potrafią zaprojektować niewielką sieć. Potrafią korzystać z podstawowych komend CLI na ruterze i przełączniku - sprawdzenie konfiguracji, niewielkie zmiany. Studenci znają też zasadę działania oraz właściwości protokołów warstw sieci i transportu.

Wersja demonstracyjna materiałów po angielsku.

 

Routing Protocol and Conncept

Po tym module kursanci potrafią skonfigurować i sprawdzić interfejsy rutera, znają w pełni protokół rutingu RIPv1, potrafią zaprojektować i zaimplementować adresację sieci używając bezklasowego podziału adresów IP. Dodatkowo potrafią skonfigurować ruter z protokołem EIGRP oraz RIPv2. Znają też różnicę w protokołach wektora odległości (DV) i stanu łącza (LS).

Wersja demonstracyjna materiałów po angielsku.

 

Lan Switching and Wireless

Po tym module kursanci mają umiejętność rozwiązywania większości problemów z warstwami 1,2,3,7 modelu OSI. Potrafią interpretować diagramy sieci. Potrafią wstępnie skonfigurować przełącznik i zapewnić do niego dostęp zdalny. Dodatkowo potrafią skonfigurować, sprawdzić oraz rozwiązywać problemy dotyczące VLAN-ów, w tym potrafią zapewnić ruting między VLAN-ami, zastosować protokół VTP, zastosować trunking. W tym module studenci również nauczą się zarządzać oprogramowaniem oraz konfiguracją IOS. Będą też potrafili skonfigurować sieć bezprzewodową, znając zagrożenia i przeciwwskazania które za sobą niesie użycie WLAN.

Wersja demonstracyjna materiałów po angielsku.

 

Accessing The WAN

Po tym module studenci znają wpływ Voice Over IP oraz Video Over IP na sieć. Potrafią skonfigurować DHCP oraz DNS na ruterze. Potrafią sprawdzić, monitorować i rozwiązywać problemy związane z ACL. Kursanci będą potrafili skonfigurować połączenia Punkt-Punkt przy pomocy interfejsów serial i protokołów PPP na ruterach Cisco. Będą potrafili też konfigurować protokół Frame-Relay. Rozwiązywanie problemów z siecą WAN również nie powinno stanowić problemu dla osoby która ukończyła ten kurs.

Wersja demonstracyjna materiałów po angielsku.

 

 


 

Przydatne linki dotyczące CCNA Exploration

 

FAQ ze strony cisco.com.

Więcej informacji na temat kursu ze strony cisco.com.

Informacje dla prasy do nowych kursów ze strony cisco.com